Zakaj Baltik?

Če sem čisto iskrena Baltik ni bil ravno visoko na našem popotniškem seznamu, dokler nisem malo bolj podrobno pričela raziskovati, kaj te tri države pravzaprav ponujajo. Res je, da  Baltik težko prekaša vse lepote Švice, a tretje leto zapored res ne moremo v Švico. Tako, je padla odločitev, da damo priložnost Baltskim državam, da nas presenetijo. Slišala sva ogromno pozitivnih mnenj, zato sva rekla, da ga obiščemo še predno postanejo popularne

Baltik sva izbrala tudi zato, ker nisva želela nekam proti jugu, kjer bi se skuhali na vročini, tako, je bila edina opcija, da gremo nekam proti severu. Ampak kam? Skandinavija je za 18 dni absolutno predaleč, Danska tudi, Baltik pa je ravno prav hladen in ravno prav daleč.

Baltik

Baltske države sestavljajo Latvija, Litva in Estonija ter se nahajajo v SV delu Evrope, ob Baltskem morju. Baltske države ponujajo izjemne naravne lepote, od neokrnjenih gozdov in nacionalnih parkov do slikovitih obalnih regij ob Baltskem morju.


Kdaj in kako?

Na Baltik se odpravljamo v drugi polovici avgusta. Prosti dan v avgustu letos pride na četrtek, tako, da je idealno za podaljšanje dvo-tedenskega dopusta. Skupno imamo tako na voljo 18 dni.

Na roadtrip po Baltiku se odpravljamo z našim avtodomom. Čez celoten roadtrip se bo nabralo kar nekaj kilometrov (računava okoli 5000km), predvsem pa je večji del poti sam tranzit. Pot nas bo vodila čez Avstrijo, Češko ter Poljsko, ko bomo vstopili v Litvo, ki bo naša prva obiskana Baltska država. Za pot sva planirala, da nam bo z daljšimi dnevnimi postanki vzela 3 dni. Glede same vožnje se bova prilagajala predvsem Jonu, tako, da bova lovila njegove ure spanja, večji del tranzita pa imava namen opraviti v večernih urah.

Kje bomo spali?

Kot sem že omenila, se na pot odpravljamo z avtodomom, tako, da s spanjem ne bomo imeli težav. Kot sva do sedaj prakticirala spanje, bomo tudi tokrat spali na divje oziroma bomo v kamp šli le, v kolikor se pojavi potreba (spraznjenje wc-ja, natočit/spraznit vodo).

Predvsem pa nama je Baltik odlična izbira za potovanje z avtodomom, ker je divje kampiranje dovoljeno. Še več, ponekod imajo organizirane t.i. freedom campe v naravi, kjer te čakajo že kurišča, drva in ponekod celo wc-ji. Čeprav je divje kampiranje dovoljeno, je kljub temu potrebno upoštevati nekatere stvari. Najbolj prijazna za divje kampiranje je Estonija, ki dovoljuje prenočevanje tudi na zasebnem zemljišču, pod pogojem, da ne motiš lastnika in ohraniš čisto okolico. Prav tako je divje kampiranje dovoljeno v Litvi in Latviji, vendar z nekaj omejitvami. Ne smeš spati na zasebnem zemljišču, medtem ko je na državni zemlji dovoljeno kampiranje, če ne motiš lokalnega prebivalstva in ne puščaš smeti. Kampiranje v narodnih parkih je dovoljeno le na določenih mestih.

Kaj si bomo pogledali?

Kakšen je naš plan? Iskreno? Ga (še) ni.
Uspelo mi je izpisati okvirne točke, kaj katera država ponuja, ostalo bomo pogledali po poti. Ker midva nisva ravno ljubitelja mest, dopuščava možnost, da katero od glavnih mest celo izpustiva. Poudarek bo tako na narodnih parkih, njihovih pohodniških poteh ter ostalih znamenitostih. Pot do Baltika in nazaj, sva si razdelila na 2 do 3 dni, zato razmišljava, da si ogledava še kakšno Poljsko mesto po poti (Krakow ali Varšava).

Na našem must to see spisku je:

  • Grad Trakai
  • Otok Saaremaa
  • Narodni park Kemeri
  • Narodni park Lahemaa
  • Gdansk (če bomo imeli dovolj časa)
  • Krakow ali Varšava
ČE TE JE TALE PRISPEVEK NAVDUŠIL ZA POTOVANJE ALI PA BIL V POMOČ PRI NAČRTOVANJU DOPUSTA PO BALTIKU, BI BILI VESELI, ČE SI VZAMEŠ MINUTKO ČASA IN NAS PODPREŠ. V PISANJE TAKŠNE OBJAVE IN PODAJANJA INFORMACIJ GRE NAMREČ KAR NEKAJ ČASA IN MOJE DOBRE VOLJE. PODPREŠ NAS LAHKO TAKO, DA NAM ČASTIŠ KAVO, REZERVIRAŠ SVOJO NASTANITEV NA BOOKINGU PREKO TEGA LINKA ALI KLIKNEŠ NA KATERO OD REKLAM NA BLOGU. KLIK NA REKLAME ALI REZERVACIJA PREKO NASEGA LINKA NA BOOKINGU, TE NE STANE POPOLNOMA NIČ, MI PA OD TEGA DOBIMO DELČEK PROVIZIJE. NIČ BAT, OBOGATELI NE BOMO, ZA KAKŠNO KAVO ALI SLADOLED, PA SE BO NABRALO V ENEM MESECU 😉 HVALA