
Potovanje z otroki se morda na prvi pogled zdi zahtevno, a z dobro pripravo in pravim pristopom je lahko nepozabna izkušnja za vso družino. Otroci so radovedni, prilagodljivi in znajo uživati v novih doživetjih, če jim le omogočimo primerne pogoje. V zadnjih dveh letih smo prepotovali že kar nekaj držav z malčkom in iz teh izkušenj sem sestavila objavo 13 nasvetov za potovanje z otroki, ki vam bodo pomagali pri lažjem in bolj sproščenem potovanju z otroki.
Načrtujte, a ostanite prilagodljivi
Ko potujete z otroki, je pomembno, da imate okvirni načrt, a hkrati pustite dovolj prostora za spontanost. Včasih bodo otroci utrujeni ali pa jih bo pritegnilo nekaj nepričakovanega – in takrat je bolje slediti njihovemu ritmu kot se strogo držati urnika. Poskrbite, da imate vedno v mislih tudi kakšno rezervno možnost, če bo treba prilagoditi potek dneva. Načrtujte pomembne dejavnosti v dopoldanskem času, ko so otroci bolj spočiti, popoldne pa pustite bolj sproščeno.
Izberite destinacijo, ki je prijazna do otrok
Niso vse destinacije enako prijazne do družin. Preden rezervirate potovanje, preverite, ali je destinacija primerna za otroke – bodisi zaradi infrastrukture, varnosti ali dostopnosti otrokom prijaznih aktivnosti. Plaže, naravni parki in mesta z urejenimi parki so vedno dobra izbira. Preverite tudi, ali so na voljo restavracije z otroškimi meniji, igrišča ter prilagojene nastanitve, kjer se bodo otroci počutili udobno in sproščeno.
Pripravite otroke na potovanje
Če so otroci dovolj stari, jim pred potovanjem pokažite slike destinacije, povejte jim zanimivosti o kraju in jih vključite v pakiranje. Tako bodo bolj motivirani in navdušeni nad potovanjem. Če potujete v državo z drugačno kulturo, lahko skupaj pogledate kakšno knjigo ali risanko o tem kraju, kar jim bo pomagalo pri lažjem sprejemanju novosti. Otrokom razložite tudi, kaj jih čaka na poti – vožnja z letalom, dolg transfer ali menjava časa lahko vplivajo na njihovo razpoloženje.
Pakirajte pametno in ne pretiravajte
Starši pogosto spakiramo preveč. Osredotočite se na najnujnejše – oblačila primerna vremenu, nekaj igrač, osnovno prvo pomoč in priljubljeno odejico ali ninico, ki otroku daje občutek domačnosti. Namesto da nosite velike zaloge plenic ali hrane, preverite, ali jih lahko kupite na destinaciji. Vedno spakirajte tudi komplet rezervnih oblačil za primer nesreč (razlit sok, umazana oblačila), še posebej pri manjših otrocih. Za potovanje z letalom še dodatna oblačila spakiram zase (vsaj majico).
Ne pozabite na hrano in prigrizke
Otroci postanejo lačni hitreje, kot si mislimo. Vedno imejte pri roki zdrave prigrizke, kot so suho sadje, krekerji, oreščki ali banane. To vam lahko reši živce na dolgih vožnjah ali čakanjih na letališču. Če imate dojenčka, preverite, ali lahko na letalu ali v restavracijah dobite prilagojeno hrano. V primeru, da ima otrok posebne prehranske zahteve, je dobro imeti nekaj preverjenih zalog s seboj.
Poskrbite za zabavo med potjo
Daljše vožnje in leti so za otroke lahko dolgočasni, zato pripravite različne aktivnosti: pobarvanke, knjige, nalepke, slušalke z glasbo ali avdio pravljicami. Včasih je tudi kakšna risanka v nujnih primerih popolnoma v redu! Na letalu ali v avtu lahko otrokom pripravite posebno “presenečenje” – vrečko s majhnimi igračami, ki jih bodo zabavale skozi celotno potovanje.
Naš nasvet: otroku kupite novo igračko in mu jo dajte šele na letalu. Midva sva Jonu na zadnjem potovanju kupila tovornjak, s katerim se je na 12 urnem letu zamotil za vsaj dve uri.
Ohranjajte rutino, kolikor se da
Otroci se najbolje počutijo, ko imajo vsaj približno enako rutino kot doma. Poskusite obdržati podobne ure obrokov in spanja, da bo prehod na potovanje čim manj stresen. Če imate majhnega otroka, ki potrebuje dnevni spanec, poskusite načrtovati izlete tako, da bo lahko zaspal v vozičku ali v avtu.
Bodite potrpežljivi in pričakujte nepredvidljivo
Potovanja redko potekajo brez zapletov – zamude, izgubljene igrače, trma in solze so del paketa. Sprejmite to kot del izkušnje in ne dovolite, da bi vam pokvarilo vzdušje. Ne pozabite, da otroci hitro zaznajo stres staršev – če boste vi ostali mirni, bo tudi njim lažje.
Otrokom omogočite gibanje
Če ste na letališču ali imate dolgo vožnjo, poskusite vmes vključiti čas za gibanje. Kratek sprehod, tek po parku ali plezanje po igralih bo pomagalo porabiti odvečno energijo. Če imate v načrtu več muzejev ali mestnih ogledov, vključite tudi postanke na igriščih, kjer se bodo otroci sprostili.
Izberite prenočišča, ki so družinam prijazna
Hoteli, apartmaji ali kampi z otroškimi igrišči, kuhinjo ali večjim prostorom za igro so odlična izbira. Če otrok potrebuje popoldanski počitek, je tudi pomembno, da je prenočišče mirno. Družinske nastanitve pogosto ponujajo tudi otroške posteljice in dodatne ugodnosti, kot so igralne sobe ali bazeni.
Poskrbite za varnost
Vedno imejte s seboj osnovno prvo pomoč, preverite, kje so najbližje zdravstvene ustanove, in poskrbite, da otrok nosi zapestnico z vašimi kontaktnimi podatki, če se slučajno izgubi. Če potujete v bolj oddaljene kraje, razmislite tudi o potovalnem zavarovanju, ki vključuje zdravstvene storitve.
Spoštujte otrokove meje
Včasih starši želimo na potovanju videti čim več, otroci pa potrebujejo več počitka in časa za igro. Prilagodite tempo otrokovim potrebam in ne silite vanje z preveč aktivnosti naenkrat. Če otrok pokaže, da mu nekaj ni prijetno, mu dovolite, da izrazi svoja čustva in prilagodite načrte.
Najem avtodoma – svoboda na poti
V kolikor imate možnost, potovanej z avtodomom prinaša številne prednosti, saj imaš svojo “hiško na kolesih” vedno s sabo. To pomeni, da imaš ves čas na voljo udobno posteljo za počitek, štedilnik za pripravo obrokov in popolno svobodo pri izbiri postankov. Ustaviš se lahko kjerkoli želiš – bodisi ob jezeru s čudovitim razgledom, sredi narave ali na urejenih postajališčih. Tak način potovanja je še posebej praktičen za družine z otroki, saj omogoča prilagodljivost in udobje na vsakem koraku.
Kaj pa, če otrok joka na letalu?
Če otrok začne jokati na letalu, se res ne sekirajte zaradi mnenj drugih. Poskrbite, da imate vse, kar potrebujete za pomiritev otroka, kot so igrače, hrana ali pijača. Pomembno je, da ostanete mirni, saj ste tudi vi kupili karto, tako kot ostali potniki. Ne dovolite, da vas to skrbi, saj bo vse v redu!
Naš nasvet: Če boste vi mirni na letu, se bo to poznalo tudi na otroku. Čeprav bo mogoče jokal ali bil siten, vas ljudje ne bodo gledali postrani, če bodo videli, da si prizadevate, da pomirite otroka. Mi do sedaj nismo imeli nikoli težav, nobeden nas ni gledal postrani, ravno nasprotno. Naši sosedi pred ali za nami, so se celo radi poigrali z otrokom, mu kaj govorili, se igrali kuku ali kaj podobnega.
Naše izkušnje s potovanji z otrokom
Midva sva že pred rojstvom otorka veliko potovala kot par in vedno sva si želela, da bi tudi kot družina nadaljevali s tem načinom življenja. Ko se nama je pridružil Jon, sva se odločila, da naju prihod otroka ne bo ustavil, ampak bo postal del najinih popotniških zgodb. S svojim prvim dopustom smo začeli, ko je bil star komaj tri tedne (en teden smo preživeli v Istri), in hitro nadaljevali s krajšimi in daljšimi potovanji (pri treh mesecih smo se odpravili na roadtrip po Švici z avtodomom). Prvo leto smo preživeli raziskovanju bližnjih destinacij, nato pa smo se kmalu podali tudi na daljše poti.
Danes, pri (skoraj) dveh letih, ima Jon obiskanih že 17 držav (16 letov) po Evropi in Aziji, od slikovitih plaž Tajske do čudovitih gora Švice ter hladnega Baltskega morja. Na vsakem potovanju naju vedno znova preseneti, kako hitro se prilagaja novemu okolju in kako ga vedno vse zanima. Seveda ni vedno vse popolno – včasih se zgodi, da ga muči časovna razlika ali da ima slab dan, a ravno te stvari se lahko dogajajo doma ali na drugem koncu sveta.
Skozi potovanja sva ugotovila, da otrok ne potrebujejo veliko – dovolj so varnost, ljubezen in nekaj prilagoditev, pa je lahko vsako potovanje prijetno za vse. Najin cilj je, da Jonu pokaževa svet, ga naučiva sprejemanja različnosti in mu damo občutek, da je dom tam, kjer smo skupaj. Da kvalitetno preživimo čas skupaj, nam res ogromno pomeni. Če te zanima več o Jonovem prvem letu potovanj, kjer smo 94 dni preživeli naokoli, lahko prebereš tukaj.
Vsak otrok je drugačen, prav tako pa smo si različni tudi starši. Midva sva vedno uživala v potovanjih in brez težav odideva tudi na drug konec sveta, zato nama je bilo normalno, da potovanja nadaljujeva tudi z otrokom. Če se kdo ob misli na daljše poti počuti utesnjenega ali v stresu, je morda bolje počakati še kakšno leto in začeti s krajšimi izleti. Pomembno je, da se starši na poti dobro počutijo, saj se njihova energija prenaša tudi na otroka. Midva imava srečo, da je Jon očitno podedoval najino ljubezen do potovanj – vedno je radoveden, prilagodljiv in z veseljem raziskuje nove kraje. Seveda so izzivi, ampak z dobrim pristopom in pričakovanji, prilagojenimi otroku, je vsako potovanje lahko nepozabna izkušnja za vso družino.
Zaključek
Potovanje z otroki je lahko polno izzivov, a hkrati ena izmed najlepših izkušenj, ki jih lahko delite kot družina. Pomembno je, da se ne obremenjujete z nepopolnostjo in sprejmete, da bo vedno kaj šlo drugače, kot ste načrtovali. A prav v teh nepredvidenih trenutkih se pogosto skrivajo najlepši spomini! Otroci vam bodo pokazali, kako se veseliti malenkosti, odkrivati svet z navdušenjem in predvsem – kako uživati v trenutku. Pripravite se, spakirajte z nasmehom in naj se družinska pustolovščina začne. Upam, da vam bo tale objava 13 nasvetov za brezskrbno potovanje z otroki priška prav.
Upava, da najine izkušnje navdihnejo tudi vas, da si upate na pot z otrokom in uživate v raziskovanju sveta skupaj.
Spremljate nas pa lahko tudi na našem IG profilu: wewander_theworld