
Prvomajske praznike smo lani izkoristili za nepozaben 9-dnevni roadtrip z avtodomom. Pot nas je vodila skozi čudovite naravne parke, zgodovinska mesta in manj znane kotičke Hrvaške ter Bosne in Hercegovine.
1. dan: Petek: Pot proti Plitvicam
Naš roadtrip se je začel v popoldanskih urah, ko smo se iz Slovenije podali proti Plitvičkim jezerom. Cesta je bila prazna, kar nam je omogočilo sproščeno vožnjo skozi hrvaško. Med potjo so nas ustavili policisti, ki so si vzeli kar nekaj časa za pregled dokumentov. Ker se je bližala polnoč sem v aplikaciji Park4night (P4N) poiskala primeren prostor za spanje. Velika osvetljena bencinska je bila kot nalašč za prespati. Sprva smo bili sami, a so se nam do jutra pridružilo še trije avtodomi.
2. dan: Sobota: Rastoke in Plitvička jezera
Jutro smo začeli z obiskom Rastok, slikovite vasice ob reki Slunjčici, znane po čudovitih slapovih in mlinčkih. Sprehod med hiškami in mostički je bil prava paša za oči, saj je narava v tem letnem času zares očarljiva. Rastoke pogosto imenujejo “male Plitvice”, saj imajo podobno vodno sestavo in slapove, ki ustvarjajo čarobno vzdušje.
Nato smo se zapeljali do Plitvičkih jezer, kjer smo vstopili pri vhodu 2 in izbrali klasično pot ogleda (pot A). Obisk Plitvičkih jezer je zaradi zaščite narave dobro organiziran. Na uro lahko vstopi le določeno število obiskovalcev, zato priporočam, da si vstopnice kupite vnaprej preko spleta. Midva nisva računala, da bo takšna gneča, zato smo morali dve uri počakati, da smo dobili prve vstopnice.
Vstopnina v park je znašala 23 evrov (poleti 40 eur), a je bila vredna vsakega centa. Sprehod skozi park je bil osupljiv – kristalno čista voda, lesene brvi in mogočni slapovi so nas pustili brez besed. Najlepši je s svojimi 78 metri Veliki slap, do katerega zaradi del v času našega obiska ni bilo dostopa.
V parku je veliko pohodniških poti. Večina se odloči za najkrajšo pot A, dolgo 3-4 km, kar nam je vzelo 2-3 ure časa. Na tej poti vidiš vse stvari, ki jih ne gre spregledati na Plitvičkih jezerih. Nazaj na izhodišče (ne glede nato kje pričnete pot) vas zapelje avtobus.
Če potujete z majhnim otrokom, močno priporočam nosilko ali nahrbtnik, saj poti niso primerne za vozičke. Lesene brvi so ozke, v nekaterih delih tudi neravne, zato bi bilo z vozičkom precej težavno (in stresno) prečkati celotno pot. Nekateri so sicer imeli vozičke, a verjemite mi, da si boste prišparali ogromno živcev, če voziček pustite doma.
Okoli Plitvičkih jezer nisva našla pametnih mest za spanje na divje in se raje odločila, da gremo v kamp. Na tem območju je ogromno kampov (in ostalih možnosti nočitve), mi smo se parkirali v Camping Place Bear, ki se nahaja 5 km od Plitvic, ob glavni cesti. Za parcelo smo odšteli 27 eur/noč.
3. dan: Nedelja: Željava, Bihać in prehod v Bosno
Zjutraj smo se odpravili do opuščenega letalskega bunkerja Željava, eno največjih podzemnih letališč v Evropi, ki je delovalo v času Jugoslavije. Nahaja se znotraj hriba Plješivica, kim eji na Hrvaško in Bosno. Ogromen sistem tunelov je bil zasnovat tako, da je lahko prenesel jedrski napad, v njem pa je bilo prostora za kar 58 letal. Ostali podzemni hodniki so bili široki od treh do dvanajst metrov. Skupna dolžina vseh hodnikov je znašala 3,5 kilometrov.
Danes je Željava zapuščena in prepuščena zobu časa, a prav zato privablja številne radovedne obiskovalce. Željava je pravi raj za ljubitelje zgodovine, ki se radi odpravijo na raziskovanje notranjosti peš ali z motorjem, prav tako pa za vse ljubitelje hitrosti. Tukaj sta (uporabni) dve letališki stezi, kjer radi svoje konjske moči na jeklenih konjičkih preizkušajo ljubitelji hitrosti in adrenalina.
Mi smo se odpravili dobrih 100m v notranjost, a jo hitro zaspustili, ker so se notri vozili z motorji, zganjali hrup, z vožnjo pa dvigovali ogromno prahu. Sama sem o Željavi prebrala ogromno in te vsa zgodovina kar potegne.
Slovenska vlogerja Ponč&Sonč sta se odpravila na raziskovanje Željave in posnela res dober prispevek, ki si ga lahko ogledaš tukaj.
Le kakšen kilometer od vhoda stoji še ena zanimivost, staro letalo DC-3, ki je postalo priljubljena točka za fotografiranje.
Po ogledu Željave nas je pot vodila čez mejni prehod Izačić, kjer smo vstopili v Bosno in Hercegovin. Naša prva postojanka je bil Bihać- Tu smo se sprehodili skozi mesto ter se odpravili na kosilo. Vedno ko smo v Bosni se ne moreva načuditi kako je tukaj vse poceni.
Jutri nas čaka ogled Nacionalnega parka Una, zato si znotraj parka poiščemo prostor za spanje. S pomočjo aplikacije smo našli super in tih prostor, a smo po posvetu domačina, raje poiskali kamp. Bližina meje s Hrvaško privablja številne migrane, ki načeloma niso ”moteči” in gredo samo mimo, a ko imaš enkrat majhnega otroka, raje izbiraš bolj ”varne” obcije. Prenočili smo v kampu Hajdučka Česma, kjer smo za nočitev in uporabo wc-ja plačali 10 eur.
4. dan: Ponedeljek: Nacionalni park Una in pot do Šibenika
Naslednje jutro smo se odpravili v Nacionalni park Una, kjer smo si najprej ogledali veličasten slap Štrbački buk. Slap je visok približno 25 metrov in ustvarja osupljivo naravno kuliso. Vstopnina v Nacionalni park Una je znašala 4 evrov. Pot nas je nato vodila skozi manj znane predele Hrvaške, do slapov v Martin Brodu, ki so sicer lepi, a nič posebnega.
Skozi čudovito in divjo pokrajino smo nadaljevali pot čez Knin, kjer smo se na hitro ustavili za nakupe. Knin je znan po svoji trdnjavi, ki nudi čudovit razgled na okolico. V popoldanskih urah smo prispeli v Šibenik, kjer smo parkirali blizu centra in se peš podali na večerni sprehod do mesta. Prijetno morsko in sproščeno vzdušje, predvsem pa topel večer ter gostilne, so nas kar premamile, da sva se odločila, da ne bomo kuhali v avtodomu, ampak da gremo kar na pico.
5. – 8. dan: Torek – Petek: Kamp Kozarica
Jutro smo začeli s sproščenim sprehodom ob morju, kjer smo uživali v svežem morskem zraku. Ko je bila Jonova ura za spanje, smo pot nadaljevali proti kampu Kozarica, kjer smo se namestili za naslednje tri dni. Dobili smo odlično parcelo, praktično v prvi vrsti od plaže. Za čas prvomajskih praznikov smo koristili akcijo Avtokampi.si, kjer smo za parcelo odšteli 25 eur/noč.
Prvomajski prazniki so nam res postregli z visokimi temperaturami za ta letni čas, zato se nas je nekaj kopalcev opogumilo za skok v morje. Hja, pri 17 stopinjah ni bila voda ravno za zmrzljivce, pa vseeno po prvem ”šoku” kar prijetna za osvežiti 🙂
Čas v kampu smo izkoristili za sprehode ali kolesarjenje do 10 minut oddaljenih Pakoštan, raziskovanje okolice ter chilanja pred avtodomom.
Na dan odhoda smo se zjutraj odpravili iz kampa in se zapeljali do Zadra, enega najbolj zanimivih obalnih mest na Hrvaškem. Sprehodili smo se skozi staromestno jedro in si ogledali znamenite Morske orgle ter Pozdrav soncu. Bolj kot morskim orglam, smo čas namenili manjši križarki, ki je ravno v času našega obiska izplula, kar je bilo sila zanimivo radovednemu Jonu. Dan smo zaključili s sladoledom in zadnjimi sprehodi ob obali pred našo zadnjo nočjo na tem roadtripu.
9. dan: Sobota – pot domov
Po devetih dneh se naš roadtrip izteka in čas je, da smo se odpravili proti domu. Po šestih urah smo z vmesnimi postanki prišli do doma.
…zaključek
Čeprav smo se za tale roadtrip odločili le večer prej, se je izkazal za super odločitev. Sprva smo imeli v planu, da gremo na Nizozemsko občudovat polja tulipanov, a smo glede na vremensko napoved, raje izbrali plan B. Tale roadtrip je bil prava kombinacija raziskovanja in brezskrbnega uživanja na morju.