Vaša družina sej je povečala in življenje postavila na glavo. Po nekaj tednih, se boste vsi navadili družinske dinamike in boste že nestrpno pričakovali kakšen dopust ali potovanje. Verjetno se sprašujete, kdaj z dojenčkom prvič na pot in kaj je potrebno upoštevati? Beri dalje. Z dojenčkim na poti.
Kdaj z dojenčkom prvič na pot?
Odločitev o tem, kdaj se boste z dojenčkom prvič odpravili na pot, je odločitev staršev. Ni pravega odgovora, predvsem pa je bistvo, da se starša za to čutita pripravljena. Ni pomembno, ali je to tri tedne po rojstvu ali pa čez dve leti. Vsekakor pa je pomembna tudi sama destinacija. Kot zelo zagrižena popotnika, je bila nekako že vnaprej znano, kaj najinega minija vse čaka. Že v nosečnosti sva potovala izven Evrope in se v tem času odpravila tudi na letalo.
Mi smo se prvič na dopust odpravili pri Jonovih treh tednih (mesec maj). Teden dni smo preživeli v apartmaju, v Istri. V tem času smo se veliko cartali ter hodili na sprehode. Čeprav sem sprva bila v dilemi, če imamo ”jajca” za dopust, se je na koncu izkazalo, da smo se imeli prav super. Mi je pa pri tem pomagal nasvet prijateljice, ki mi je dejala, da je vseeno, če otrok joka doma ali na morju. Če se mami odlično počuti in potrebuje spremembo okolja, ni nobenih ovir za oddih.
Kmalu sva videla, da je potepanje naokoli z dojenčkom enostavno. Kar nekaj vikendov smo preživeli na morju ter šli testno pri njegovih dveh mesecih prvič z avtodomom v kamp.
Pri Jonovih treh mesecih smo se tako odpravili na prvi družinski roadtrip v Švico, z našim avtodomom. Čeprav so naju vsi imeli za rahlo nora, nekateri celo za neodogovorna, češ, da s tako malim dojenčkom ne moreš na pot, smo se imeli odlično, Jonu pa ni popolnoma nič manjkalo. V dvanajstih dneh smo pohajkovalih po hribih, vozičkali ob gorskih jezerih, se kopali v jezerih, spali na divje, se veliko cartali ter preživeli veliko kvalitetnega časa skupaj.
Pri njegovih petih mesecih smo se prvič odpravili na letalo in 4 dni raziskovali Valencijo. Oba leta sta potekala brez večjih težav, nama pa dala zagon, da na letalo v prihodnje še brez problema gremo.
Že pred Jonovim rojstvom sva veliko potovala, kar se tudi sedaj ni spremenilo. Jon je na srečo priden in nezahteven dojenček, tako, da ne vidiva problema, da bi bili doma. Vse skupaj nama je precej lažje tudi zaradi našega avtodoma, ker imamo praktično celo hiško s sabo, le na manjši kvadraturi.
Pomembna je izbira destinacije
Če nama je bilo v dvoje vseeno, kam greva in kakšna je zdravstvena oskrba na končni destinaciji, sva tokrat malce bolj previdna in preudarna. Mislim, da je zelo pomembna izbira destinacije in pri bolj eksotičnih krajih, se je priporočljivo pozanimati o zdravstvenih razmerah ter morebitnih boleznih, s katerimi se lahko srečamo. Seveda pa je potrebno tudi dodatno zavarovanje za tujino in narediti domačno nalogo, da vsaj okvirno vemo, kje je kakšen zdravnik ali bolnica, če bo slučajno potreben obisk.
Nekaj nasvetov pri potovanjih z dojenčkom:
Potovanje z dojenčkom je mogoče organizirati v različnih obdobjih, vendar je pri izbiri časa za potovanje, treba upoštevati nekaj pomembnih dejavnikov:
Poslušajte sebe
Eden od nasvetov, ki sva jih dobila od aktivnih staršev, je bil ta, da naj poslušava sebe, dojenček se bo že prilagodil. Če kompliciramo starši, bo dojenček to čutil in bo nemiren. Vse kar dojenček v prvih mesecih življenja rabi, je, da je sit, previt, da ima dosti spanca, da ni lačen in da ga ne zebe/vroče, predvsem pa zadovoljna starša, ki sta ob njemu.
Starost dojenčka
Najpomembnejši dejavnik je starost dojenčka. Dojenčki so sicer zelo prilagodljiva bitjeca, vendar je treba upoštevati, da so najbolj ranljivi v prvih mesecih življenja. Najboljši čas za potovanje z dojenčkom je (po najinem mnenju) med 3 in 6 mesecem starosti, ko so še t.i. nepremičnine. Tam ko ga odložite, tam vas bo počakal. Po šestih mesecih se že začno premikati, postanejo bolj radovedni in je bistveno več dela z njimi.
Cilj potovanja
Cilj potovanja je ključen dejavnik potovanja. Izberite destinacijo, ki je družini prijazna in ponuja storitve in udobje za dojenčka, kot so previjalnice, otroške posteljice itd.
Zdravje dojenčka
Če ima dojenček posebne zdravstvene težave ali občutljivosti, se posvetujte s pediatrom, preden se odpravite na potovanje
Prilagodljivost
Potovanje z dojenčkom zahteva večjo prilagodljivost, saj so njihove potrebe nepredvidljive. Pripravite se na pogoste postanke in prilagoditve urnika. Pri dojenčku je najbolj pomembno, da sta starša umirjena in ne komplicirata, predvsem pa da gresta na potovanje brez strahu in stresa.
Prehrana dojenčka
Prehrana na poti je odvisna od tega, koliko je dojenček star. Tja do pol leta starosti je s prehranjevanjem najlažje, saj se dojenček bodisi doji ali je na formuli. Pri pol leta večinoma pričnemo z uvajanjem goste hrane, kar potovanje malenkost zakomplicira, a to še vseeno ne pomeni, da ne moramo na potovanje. Tudi tukaj velja, manj kot kompliciraš, boljše je. S seboj vzemite vročo vodo v termovki in mu ponudite mleko ali kosmiče, na destinaciji najemite apartma in otroku pripravite obrok, prav tako pa ni nič narobe z že vnaprej pripravljenimi kašicami.
Rutina in prilagodljivost
Na potovanju ohranite čim bolj podobno dnevno rutino za dojenčka, če je to le mogoče. Prav tako bodite pripravljeni na prilagoditve urnika in spremembe v rutini.
Zabava
Prinesite igračke, knjige in druge zabavne predmete, ki bodo dojenčka zaposlili in razvedrili med potovanjem.
Zdravje in zavarovanje za tujino
Poskrbite za osnovno zdravstveno opremo za dojenčka, kot je termometer, sredstva za zbijanje vročine, sončno kremo ter ostala morebitna zdravila, ki jih dojenček potrebuje. Seveda pa ne pozabite na zavarovanje za tujino.
Ne pozabite, da je vsak dojenček edinstven, zato je pomembo, da upoštevate njegove potrebe. S pravilnim načrtovanjem, pripravami ter prilagodljivostjo, je mogoče potovati z dojenčkom in ustvariti čudovite družinske spomine. Odločitev kdaj z dojenčkom prvič na potovanje, je seveda vaša. S to objavo vam želim dati le malce vzpodbude, da se tudi sami z dojenčkom odpravite na pot, če le imate željo. Za začetke ni potrebno, da se odpravite na drugi konec sveta, ampak za začetek začnete z destinacijami kje bližje. Vsekakor pa smo si starši in tudi dojenčki različni, z različnimi potrebami in prioritetami v življenju. Nama so potovanja način življenja, zato smo tudi že precej hitro šli naokoli in nadaljevali takšen lifestyle tudi po prihodu dojenča.
Če te je tale prispevek navdušil za potovanje ali pa bil v pomoč pri načrtovanju dopusta na Tenerifu, bi bila vesela, če si vzameš minutko časa in naju podpreš. V pisanje takšne objave in podajanja informacij gre namreč kar nekaj časa in moje dobre volje. Podpreš naju lahko tako, da nama častiš kavo, rezerviraš svojo nastanitev na bookingu preko tega linka ali klikneš na katero od reklam na blogu. Klik na reklame ali rezervacija preko najinega linka na bookingu, te ne stane popolnoma nič, midva pa od tega dobila delček provizije. Nič bat, obogatela ne bova, za kakšno kavo ali dve, pa bo 🙂 Hvala
Naše dogodivščine lahko spremljaš tudi na Instagramu