Oman je edinstvena država, ki je znana po svojih čudovitih gorah, osupljivih wadijih, skrivnostni puščavi, izredno prijaznih ljudeh in nenazadnje tudi po divjem kampiranju. V Omanu je divje kampiranje dovoljeno skoraj povsod, kar vam nedvomno prinese nepozabne noči v puščavi, na čudovitih plažah in visoko v gorah. Oman je zelo varna država, domačini so izredno prijazni in nikakor ne vsiljivi ali moteči. Spisala sva nekaj nasvetov in predlogov, da bo vaše kampiranje v Omanu lažje.
Kje kampirati v Omanu?
V Omanu ni uradnih kampov katerih smo navajeni pri nas (tuš, elektrika itd.). Dovoljeno je kampiranje skoraj povsod, če le niste na privat posestvu in ne preblizu naselja. V primeru kampiranja blizu domačinov, jih povprašajte za dovoljenje in zagotovo vas ne bodo zavrnili, kvečjemu vas bodo povabili še na kakšno kavo in datlje.
Kje ne kampirati?
Čeprav je kampiranje dovoljeno skoraj povsod, pa obstajata dve območji, kjer kampiranje ni dovoljeno oziroma se jim je za lastno varnost bolje izogniti.
Prepovedano je kampiranje na območju (plažah) naravnega rezervata Ras Al Jinz, kjer na plažo ponoči želve pridejo izvalit svoja jajca. Rezervat ima tudi svoje čuvaje, ki zvečer redno hodijo kontrolirati na plaže. V primeru, da si šotor postaviš preblizu plaže, te bodo prosili, da se prestaviš drugam. Midva sva si šotor postavila nekje 100 m od plaže in ni bilo problema.
Za vašo varnost tudi ne priporočava, da si šotor postavite v wadi-je. Čeprav so to zelo lepa mesta za kampirat, so lahko tudi zelo nevarna v deževnih dneh, saj se zelo hitro napolnijo z vodo. Malce previdnosti tudi ni odveč pri postavitvi šotora blizu morja, saj je razlika med plimo in oseko v Omanu precej visoka.
Je divje kampiranje varno?
Oman velja za zelo varno državo, tako je tudi divje kampiranje varno. Lahko se zgodi, da do vas pristopijo domačini in z vami poklepetajo, lahko pa mimo pride tudi kakšna radovedna koza ali osliček. Midva sva se nelagodno počutila le prvo noč, saj sva sredi noči slišala korake, izkazalo pa se je, da je bil le osliček, ki je malce pozno šel domov.
Kaj potrebujem za kampiranje?
Za kampiranje po Omanu potrebujete le osnovno kamp opremo, ki jo lahko prinesete od doma, lahko pa jo po ugodni ceni kupite tudi v Omanu. Vso opremo, ki jo potrebujete lahko kupite v večjih supermarketih, kot sta LuLu in Carefour itd. Midva sva svojo kamp opremo prinesla s sabo (šotor, podlogo za šotor, spalno vrečo, ležalne blazine, gorilnik), ostalo sva dokupila v Omanu.
Za kampiranje boste potrebovali:
- šotor
- spalno vrečo
- podlogo za spanje
- gorilnik in bombico
- jedilni pribor, krožnike, posodo za kuhanje
- vzglavnik
- naglavno lučko
- podlogo za pod šotor (nama je prišla zelo prav, saj so tla v Omanu prekrita z ostrimi in špičastimi kamni, ki bi lahko predrli dno šotora)
- vlažilni robčki, kamp tuš, večja plastenka vode (na dan odhoda sva ugotovila, da je najin kamp tuš pokvarjen in sva ga bila primorana pustiti doma. Na koncu sva ugotovila, da so večje plastenke bolj priročne, tuš bi bil samo v napoto)
Lahko kamp opremo kupim v Omanu?
Seveda. Verjeli ali ne, tudi omanci zelo radi kampirajo, zato z nakupom kamp opreme ne boste imeli težav. V njihovih trgovskih centrih kot sta Lulu in Carefour, boste za ugodno ceno dobili vse, kar boste potrebovali za kampiranje.
Dobite lahko:
- šotor (cena je odvisna od velikosti in števila oseb, cene pa se gibljejo od 5 OMR – 20 OMR)
- spalna vreča (tanka spalna vreča stane od 5 OMR do 10 OMR za debelejšo)
- plinska bombica (dobijo se različni tipi bombic, cene pa se gibljejo od 0.50 OMR dalje. Bombice lahko kupite skoraj v vsaki trgovini in bencinski črpalki)
- plinski kuhalnik (izbirate lahko med takšnimi, ki se kar navijejo na bombico (7-15 OMR) in pravimi plinskimi kuhalniki (10 OMR)
- jedilni set, pribor, posoda za kuhanje (dobili boste vse našteto. V Carefouru sva za 1 OMR dobila komplet plastični set, ki je vseboval jedilni pribor, skodelice, krožnike in skledice. Za osnovno posodo za kuhanje boste odšteli med 2-4 OMR).
- podloga za spanje (edino kar nisva zasledila je bila raznolika ponudba podlog za spanje. Našla sva edino precej tanke ležalne podloge (armaflex), le nekje sva zasledila nekaj kosov napihljivih ležalnih podlog (turbomaximus)
- pumpa (3-5 OMR)
- kamping lučka (se polni na usb, 1 OMR)
- blazina za spat ( napihljiva 1 OMR)
- drva (opazila sva, da so v trgovini kupovali drva za taborni ogenj, vreča 2-3 OMR)
Lahko kamp opremo tudi najamem?
Za kampiranje v Omanu lahko najamete tudi kamp opremo ali pa celo strešni šotor. Cena najema je odvisna od ponudnika in števila dni najema.
- najem celotne kamp opreme = 7.5 OMR/ dan
- najem strešnega šotora = začetna cena 50 OMR + 11 OMR/ dan
- najem strešnega šotora + avto = Toyota Prada + šotor 50 OMR/ dan (cena je odvisna od najetega avtomobila)
Najine camping lokacije
Načrtovanje popolnega divjega kampiranja, se začne z izbiro primernega mesta za postavitev šotora. Midva sva si šotor postavila na spodnjih čudovitih mestih:
- Muškat (Yiti beach) = N46.30807 E15.34538
- Bimmah Sinkhole (na plaži) = N23.06436 E59.06258
- Wadi Shab (na bližnji plaži) = N22.84835 E59.23969 (svoj prostor sva si poiskala na mirni plaži, kjer se nahaja tudi resort)
- Ras Al Jinz = N22.42819 E59.83439
- Wahiba Sands = N22.43860 E58.67661 (ena izmed najlepših noči v Omanu. Z najinim avtom sva se odpeljala slabe 10 km v notranjost in si šotor postavila ob vznožju sipin. V puščavo se zapeljite le, če imate avto z 4×4 pogon)
- Nizwa = N22.92313 E57.48264
- Jebel Akhdar = N22.84835 E59.23969
- Jebel Shams = N23.20104 E57.20148 (kampirate lahko na planoti le streljaj stran od mogočnega kanjona. Ne pozabite, da boste spali na višini 2000 metrov in da so noči na tej višini bolj hladne (november 5 stopinj)
Še nekaj ostalih napotkov…
- vodo si kupite v Muškatu za dan ali dva, saj so skoraj v vsaki vasi pipe z vodo, kjer si jo lahko natočite. Voda je pitna in v večini primerov tudi ohlajena saj imajo nameščeme hladilne naprave.
- na začetku potovanja si ne rabite delati pretirane zaloge hrane. V vseh večjih mestih so supermarketi, med potjo pa boste našli tudi veliko manjših marketov ter prodajaln sadja in zelenjave
- prostor za kampiranje poiščite še po svetlem
- če boste kampirali na Jebel Shamsu in Jebel Akdarju imejte pri sebi tudi debelejša oblačila, saj se ponoči temperature spustijo tudi do 5-10 stopinj
- za divje kampiranje priporočava, da si najamete 4×4 avtomobil. Z navadnim avtom boste zelo omejeni pri izbiri prostora za kampiranje in na celotnem potovanju po Omanu
- ena izmed boljših stvari pri kampiranju je tudi ta, da si lahko zakurite tudi taborni ogenj (s previdnostjo). Les lahko kupite v supermarketih ali pa ga naberete na poti, slednje vsekakor priporočava za kampiranje na Jebel Shamsu in Jebel Akdarju, saj tam daleč naokoli ni možno najti stvari, ki bi gorele
- za polnjene elektronike (fotoaparat, računalnik itd), sva s seboj vzela pretvornik 12V/220V. Telefone lahko polnite tudi na USB avtopolnilcu
- za iskanje primernih mest za kampiranje, si lahko pomagate tudi z mobilno aplikacijo IOverlander, kamor sva tudi midva zabeležila najine koordinate